Zarabiaj na aplikacji mobilnej – 5 modeli monetyzacji - ITgenerator.pl

Bądź bliżej
realizacji
projektu

Zarabiaj na aplikacji mobilnej – 5 modeli monetyzacjiMasz pomysł na aplikację mobilną, ale nie wiesz, w jaki sposób Twoje rozwiązanie mogłoby przynosić zyski? Przedstawiamy 5 modeli monetyzacji, dzięki którym możesz zacząć zarabiać na aplikacji mobilnej. Mamy nadzieję, że znajdziesz wśród nich najbardziej odpowiedni dla siebie.

Zakupy w aplikacji

Ten model, znany również jako model freemium, traktuje aplikację jako jeden z kanałów sprzedaży. Użytkownicy mogą pobierać aplikację i korzystać z niej w pewnym zakresie za darmo, jednak płacą oni za dodatkowe funkcjonalności czy narzędzia, które nabywają za określoną kwotę bezpośrednio z aplikacji. Tego rodzaju zakupy mogą obejmować różnego typu udogodnienia. Często taki model stosowany jest w grach, gdzie za niewielką opłatą użytkownicy wykupują dostęp do dodatkowych poziomów lub płacą za uzyskanie ekstra wskazówek czy umiejętności dla bohaterów. Ten model nie jest jednak stosowany wyłącznie w grach – w innych typach aplikacji płatnościami może być objęty np. dostęp do bardziej wartościowych artykułów, zaawansowane narzędzia albo nawet możliwość usunięcia reklam.
Stosowanie takiego modelu pozwoli na pozyskanie większej ilości pobrań w sklepie, ale zniesie on też ze sobą pewne ryzyko, ponieważ bardzo trudno jest przewidzieć, jaki procent użytkowników rzeczywiście skorzysta z płatnych funkcjonalności.

Reklamy

Innym sposobem na zarabianie na aplikacji mobilnej jest wprowadzenie reklam. Jest to bardzo popularna metoda wykorzystywana w wielu aplikacjach. Ważne jest, by wprowadzając tę formę monetyzacji pamiętać o tym, że aplikacja jest dla użytkowników i to ich wrażenia są najistotniejsze. Umieszczanie reklamowych pop upów, które atakują użytkownika co kilkanaście sekund, może skutecznie zniechęcić do korzystania z naszej aplikacji w ogóle. Powinniśmy więc upewnić się, że sposób w jaki wyświetlane są reklamy jest jak najbardziej neutralny w odbiorze i że nie zakłóca on poprawnego działania aplikacji.

White-labels

Technologia wykorzystywana w Twojej aplikacji jest unikatowa? Twój pomysł jest innowacyjny? Jeśli przeraża Cię konieczność prowadzenia działań marketingowych i promocyjnych, związanych z wydaniem aplikacji, możesz rozważyć sprzedanie licencji inwestorowi lub większej, lepiej prosperującej firmie jako tzw. White-label. Jest to często wybierana opcja dla aplikacji opartych na uniwersalnym, czytelnym kodzie. Tego typu oprogramowanie łatwo da się zaadaptować do konkretnych potrzeb, a duże firmy chętnie wykupują elastyczne szablony aplikacji by zaoszczędzić czas i pieniądze.

Sponsoring

Ten model zakłada generowanie przychodów z aplikacji dzięki współpracy z zewnętrznymi sponsorami, którzy oferują użytkownikom nagrody i benefity w zamian za wykonanie określonych czynności w aplikacji. Dla sponsorów jest to okazja do promocji ich marki wśród użytkowników aplikacji, a twoja aplikacja może zarabiać na udziałach w przychodach sponsora.

Dotacje

Sposobem, który pozwala na zarabianie na aplikacji jest również wprowadzenie możliwości wpłacania przez użytkowników dobrowolnych dotacji. W tym modelu pieniądze są zbierane poprzez nieobowiązkowe wewnętrzne płatności w aplikacji. Użytkownicy, którzy lubią twoją aplikację i regularnie z niej korzystają mają szansę przekazać na jej konto dowolną kwotę.