10 startupów zmieniających dzisiejszy sektor medtech w Polsce

Zuza Łukomska

22 września, 2020 4 min czytania

3.5/5 - (4 votes)

Rozwiązania zdrowotne i te z sekora medtech rozprzestrzeniają się po Europie z prędkością światła. Wiele innowacyjnych rozwiązań pomogło już tysiącom ludzi w osiągnięciu lepszego, zdrowszego i szczęśliwszego życia.

Polska nie pozostaje w tyle. Mamy szeroki wybór startupów oferujących imponujące aplikacje w dziedzinie zdrowia. W związku z tym chcielibyśmy przedstawić Wam 10 najbardziej ekscytujących polskich startupów, które mają potencjał zrewolucjonizowania branży medycznej w najbliższych latach.

 

  1. CardioCube 

Pewnie zastanawiasz się “dlaczego aplikacje medyczne są takie ważne?”, spójrz więc na pierwszą pozycję na naszej liście. CardioCube jest oprogramowaniem AI bazującym na głosie, zaprojektowanym by pomagać pacjentom z chorobami serca. Przypomina ono dobrze znaną Siri, ale zajmuje się zdrowiem Twojego serca. Teraz możesz rozmawiać ze swoim personalnym kardiologiem, w sposób, w który rozmawiasz ze swoim przyjacielem. Aplikacja zadaje Ci te same pytania, które zadałby Twój kardiolog, po czym wysyła dane do Twojego lekarza. Zapamiętuje ona codzienną rutynę użytkownika i pomaga w codziennych czynnościach związanych ze zdrowiem Twojego serca.

Zobacz: https://www.cardiocube.com

  1. Kcalmar

Twórcy Kcalmar zaprojektowali pierwsze rozwiązanie, które pozwala użytkownikom na korzystanie z w pełni spersonalizowanego planu żywieniowego, stworzonego przez dietetyka. Co więcej jest on wysyłany bezpośrednio na Twój telefon. Jest to nowoczesna platforma sektora medtech, łącząca klientów z dietetykami oraz oferująca rozmaite programy odżywiania przygotowane przez specjalistów w tej dziedzinie. Użytkownicy mogą znaleźć w aplikacji przepisy na posiłki zaplanowane na każdy dzień, a do tego listę zakupów oraz rady dietetyka.

Zobacz: https://kcalmar.com/

  1. HospiCare

W polskich domowych hospicjach przebywa obecnie ponad setka dzieci. W Europie jest ich dziesiątki tysięcy. Aplikacja HospiCare została stworzona, aby wspierać osoby zapewniające codzienną opiekę pacjentom w domowych hospicjach. Narzędzie to zostało stworzone we współpracy z lekarzami, pracownikami hospicjów oraz rodzicami, którzy codziennie zajmują się opieką nad swoimi dziećmi. Z używania tej aplikacji płynie wiele zalet, takich jak: stały dostęp do danych pacjenta, elektroniczna dokumentacja medyczna oraz monitorowanie zdrowia pacjenta 24/7. Ułatwia ona również komunikację z opiekunami, daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa i pozwala na łatwy kontakt z lekarzami. Aplikacja pozwala na raportowanie ćwiczeń i przebiegu rehabilitacji, co daje możliwość podążania za codzienną rutyną. Ale co najważniejsze, aplikacja zapewnia natychmiastową pomoc w razie nagłego wypadku.

Zobacz: http://hospicare.pl/en/

  1. DiabetesLab

Jeden z twórców aplikacji cierpi od dłuższego czasu na cukrzycę. To właśnie z tego powodu jego zespół zdecydował się na opracowanie rozwiązania ułatwiającego życie ludzi cierpiących na insulinozależną cukrzycę. Pacjenci z cukrzycą typu 1 mogą teraz dowiedzieć się co wpływa na ich poziom glukozy krótko i długoterminowo oraz dowiadywać się o możliwych terapiach. Aplikacja z sektora medtech zapewnia także prywatnego digitalowego asystenta, , który śledzi Twoje zwyczaje treningowe, poprzez wykrywanie aktywności fizycznej, aby kontrolować poziom glukozy we krwi. DiabetesLabs zapewnia także pierwszy oparty na danych kalkulator insuliny. Wszystko to dostępne zarówno na  stronie internetowej jak i w aplikacji.

Zobacz: https://diabeteslab.org/

  1. SiDLY Care

SiDLY to wszechstronne, certyfikowane, telemedyczne urządzenie w formie bransoletki, podłączone do platformy online oraz aplikacji mobilnej na iOS i Android. Bransoletka monitoruje parametry życiowe użytkownika: mierzy puls, temperaturę oraz wysyła zebrane dane na platformę internetową. Ponadto wyposażona jest w detektor upadku, który od razu wysyła wiadomość do opiekuna z informacją o lokalizacji użytkownika. SiDLY przypomina użytkownikom, aby zażyć leki, analizuje ich aktywność krokomierzem oraz analizuje ciśnienie. Co więcej, w razie wypadku istnieje możliwość wciśnięcia przycisku SOS, który wysyła natychmiastową wiadomość do opiekuna, lekarza oraz członka rodziny, pozwalając na szybką reakcję. 

Zobacz: https://sidly.eu

  1. Sportovia

Perfekcyjny trening, wolny od kontuzji z ambitnymi celami. Sportovia jest kompleksowym narzędziem do planowania, rejestrowania oraz analizowania treningów. Jest to darmowa opcja dla tych, którzy planują swoją aktywność sami. Zapewnia ona motywację oraz pomocne narzędzia. Istnieje również opcja wynajęcia trenera personalnego. Aplikacja oferuje również szeroki wybór zdrowych diet. Możesz planować i prowadzić rejestr swoich treningów, analizować swój postęp oraz kontrolować swoją dietę. Aplikacja pomoże Ci również pozostać zmotywowanym. Istnieje także wersja dla trenerów osobistych, CoachSportovia, która pomaga im w zarządzaniu, planowaniu oraz analizie treningów przygotowanych dla klientów. Aplikacja dostępna jest w App Store, Google Play oraz Windows Phone.

Zobacz: https://sportovia.com/

  1. TiqDiet

TiqDiet jest kolejnym wartym wspomnienia dietetycznym start-upem na naszej liście. To wszechstronne rozwiązanie dla dietetyków oraz specjalistów odżywiania, wspiera ich w przygotowywaniu planów żywieniowych, kontakcie z klientami oraz śledzeniu ich codziennych postępów. W TiqDiet możesz dodać tylu klientów ilu tylko chcesz, tworzyć diety bez limitu, komunikować się z (klientami) nimi za pomocą wbudowanego czatu oraz śledzić ich postęp i rezultaty. Wysyłaj listy zakupów bezpośrednio na telefony Twoich klientów (iOS oraz Android) razem z wszystkimi zaleceniami i oszczędzaj czas z automatycznymi przypomnieniami o zaplanowanych aktywnościach dla Twoich klientów. Plany żywieniowe, przepisy oraz listy zakupów w jednym miejscu.

Zobacz: https://tiqdiet.com/pl/

  1. Orthyo

Jest to rewolucyjna aplikacja do fizjoterapii. Czujniki Orthyo, w formie opaski, niezwykle precyzyjnie mierzą ruch w czasie rzeczywistym. Wystarczy umieścić czujniki na części ciała wymagającej fizjoterapii. W tym samym czasie aplikacja Orthyo, nadzoruje wykonywane ćwiczenia. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne i zwalcza stereotypy dotyczące fizjoterapii, związane z jej czasochłonnością, wysoką ceną i uciążliwością. Orthyo przenosi rehabilitację na zupełnie nowy poziom, co nie wymaga nawet opuszczenia własnego domu. Co więcej pacjenci mogą nie tylko kontrolować swoje ćwiczenia, ale także sprawdzać swój stan w aplikacji, oglądać swoje dane medyczne online oraz kontaktować się ze specjalistami poprzez serwis Orthyo.

Zobacz: https://orthyo.com/pl.html

  1. AioCare

    Cierpisz na dolegliwości płucne? Weź oddech z AioCare – personalnym, przenośnym spirometrem, który łączy się z dedykowaną aplikacją mobilną. Na świecie jest 300 milionów ludzi cierpiących na astmę oraz 210 milionów cierpiących na POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc). Z tym rozwiązaniem wszyscy ci ludzie mogą z łatwością na bieżąco śledzić swoje pomiary. AioCare pozwala na analizę Twoich parametrów oddechowych, przechowując wszystkie dane w kompatybilnej aplikacji na telefon. Do funkcjonalności AioCare należą: czujnik przepływu o wysokiej precyzji, pełna analiza spirometrii, pomiar wdechu/wydechu, czujnik temperatury, czujnik ciśnienia oraz czujnik tętna. Dodatkowo ma on również połączenie Bluetooth 4.0, system ładowania NFC oraz baterię o przedłużonej trwałości. To domowe urządzenie samo w sobie jest równowartością szpitalnego spirometra, ponieważ jest wyposażone we wszystkie potrzebne funkcjonalności.

    Zobacz: http://aiocare.com/

  2. StethoMe

StethoMe to pierwszy system wykrywający nieprawidłowości w układzie oddechowym. StethoMe opiera się na medycznych algorytmach opartych na sztucznej inteligencji. Współpracują one z bezprzewodowym stetoskopem oraz dedykowaną aplikacją mobilną. Dzięki wykorzystaniu unikalnych technologii zapewniających kontrolę jakości badania, StethoMe może być używane przez pacjentów w warunkach domowych, co daje olbrzymi komfort. Jak przebiega cały proces? To proste! Po pierwsze należy przyłóż stetoskop we wskazanych miejscach i rozpocząć badanie. Następie system StethoMe AI zacznie analizować dźwięki. Na koenic system StethoMe informuje pacjenta o ewentualnym pojawieniu się nieprawidłowych dźwięków, a wynik badania prześle do lekarza, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Zobacz: https://stethome.com/pl 

Podsumowanie

Od platform internetowych, poprzez aplikacje mobilne, aż po rewolucyjne urządzenia Niewątpliwie olskie startupy zaskakują innowacyjnymi krokami oraz pomysłami na zmianę sektora medtech. Swoją cegiełkę do rozwoju sektora aplikacji mobilnych związanych ze zdrowiem jest ITgenerator, w którego portfolio widnieją ciekawe realizacje branży medtech. Takie startupy odgrywają bardzo istotną rolę w świecie technologii, przynosząc użytkownikom wsparcie w jednej z najważniejszych dziedzin życia, którą jest zdrowie. Mamy nadzieję, że ten sektor będzie się dalej rozwijał, ułatwiając codzienne życie pacjentom.  

Oceń ten wpis:
3.5/5 - (4 votes)

Rozszerzona rzeczywistość z perspektywy biznesu

Blog

Rozszerzona rzeczywistość z perspektywy biznesu

3.5/5 - (4 votes) Jesteśmy świadkami rewolucji…  … technologicznej, rzecz jasna. Świat wirtualny przenika się dziś z realnym, jak nigdy dotąd. Postęp technologiczny pozwala nam na wykorzystywanie wirtualnych informacji o...

Czytaj dalej