Aplikacja czy strona mobilna – która bardziej nadaje się do Twojego biznesu?

Lena Liedke

3 listopada, 2020 2 min czytania

1/5 - (1 vote)

Liczba użytkowników smartfonów stale rośnie i prawie wszyscy oni korzystają regularnie z internetu na swoich urządzeniach mobilnych. Firmy, które chcą wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów, muszą dostosowywać się do trendów i wprowadzać rozwiązania mobilne. Jednym z częściej zadawanych pytań jest: co jest lepsze – aplikacja czy strona mobilna? Jakie są między nimi różnice? Która jest lepiej dopasowana do Twoich potrzeb?

Strona mobilna

Główna różnica pomiędzy aplikacją, a “normalną” wersją aplikacji jest to, że strona mobilna idealnie wpasowuje się w małe ekrany urządzeń mobilnych.  Dzięki temu, strona wyświetlana na smartfonie wygląda atrakcyjnie dla użytkowników. Podczas projektowania strony mobilnej, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów np. wymiary ekranu lub prędkość połączenia internetowego. Co więcej, twórcy mobilnych stron internetowych powinni pamiętać o obsłudze strony przez dotyk. Wymusza to dostowowany i wygodny rozmiar przycisków. Strona mobilna zazwyczaj cechuje się mniej zaawansowanymi funkcjonalnościami w porównaniu z tradycyjną. Posdiada też mniejszą liczbą elementów UI. Takie rozwiązanie ułatwia użytkownikom nawigację na małych ekranach dotykowych ich telefonów.

Czy warto inwestować w mobilne strony internetowe? Jedną z wad, jest fakt, że trudno jest je aktualizować. Tworzenie mobilnej strony internetowej wymaga zupełnie nowego kodowania. Zmiany czynione na tradycyjnych stronach internetowych nie zawsze widoczne będą w jej wersji mobilnej. Kolejną niedogodnością jest pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Aby stworzyć wersję mobilną, musisz podzielić stronę na dwa oddzielne adresy i duplikować dokładnie treści. Skutkuje to w posiadanie dwóch kanałów SEO, co może pozycjonować stronę niżej w wyszukiwaniach Google.  Konieczność posiadania połączenia internetowego, aby korzystać w pełni ze strony to kolejna wada. Z drugiej strony oczywistą korzyścią jest to, że treść na stronie wyświetla się poprawnie, niezależnie od typu urządzenia.

 

Aplikacja czy strona mobilna - która bardziej nadaje się do Twojego biznesu?

Aplikacja mobilna

Aplikacje mobilne mają wiele plusów, ale w związku z relatywnie wysokimi kosztami, mogą nie być osiągalne dla wszystkich rodzajów biznesu. Dla jakich celów aplikacja bez wątpienia będzie idealnym rozwiązaniem? Na pewno jest najlepszą alternatywą dla stron, które wymagają loginu użytkownika, więc będą idealne dla banków, mediów społecznościowych itd. Takie rozwiązanie zapewnia użytkownikowi wygodę, daje możliwość otrzymywania powiadomień. Sama aplikacja jest również bardziej dostępna (brak konieczności wpisywania adresu www).

Aplikacja mobilna będzie równie dobrym wyborem, kiedy użytkownik musi użyć natywnych cech smartfona, takich jak GPS, listy kontaktów czy aparatu. Przykładami tego typu aplikacji są takie, które korzystają z rozszerzonej rzeczywistości, różnego rodzaju mapy lub serwisy mające związek z najbliższym otoczeniem użytkownika. Kolejną nieocenioną przewagą aplikacji mobilnych jest możliwość korzystania z nich w trybie offline. Takie rozwiązanie może okazać się przydatne w aplikacjach mobinych, w których stałe pobieranie danych nie jest konieczne np. reperuar kin lub programy graficzne/do obróbki zdjęć. 

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie: aplikacja czy strona mobilna nie jest jednoznaczna. Przed podjęciem inwestycji należy rozważyć kwestie ujęte w artykule. Zasatnowić się czy np. zapewnienie użytkownikowi możliwości logowania nie ułatiłoby mu korzystanie z Twojej usługi? Czy skorzystanie natywnych funcji smartfona jej nie uartrakcyjnią? Jedno jest pewne decyzja podjęta z myślą o indywidualnych potrzebach Twojego biznesu, będzie najlepsza 🙂

Oceń ten wpis:
1/5 - (1 vote)

Rozszerzona rzeczywistość - 10 rewolucyjnych aplikacji, które musisz poznać

Blog

Rozszerzona rzeczywistość - 10 rewolucyjnych aplikacji, które musisz poznać

1/5 - (1 vote) Wszyscy w przemyśle technologicznym słyszeli prawdopodobnie o Rozszerzonej Rzeczywistości i o tym jak z odległej, futurystycznej koncepcji, płynnie przedarła przez niewidzialną granicę, stając się przez osiągalną...

Czytaj dalej