Aplikacje dedykowane dla firm – jak unikać błędów?

Lena Liedke

15 grudnia, 2020 2 min czytania

5/5 - (2 votes)

Wstęp

W jednym z naszych poprzednich wpisów (do którego przeczytania gorąco zachęcam) staraliśmy się odpowiedzieć na nurtujące wszystkich pytanie. Czy tworzenie aplikacji mobilnych to wyzwanie porównywalne z osiągami fizyki kwantowej, czy może bułka z masłem? Nie zdradzając zbyt wiele, wspomnę tylko, że znajdziesz tam informacje na temat przebiegu każdego z etapów, opisane krok po kroku. Unikając spoilerów, w tym wpisie nie odpowiem na powyższe pytanie. Znajdziesz w nim jednak listę rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, aby dedykowane aplikacje dla firm odnosiły sukces, a ich pomysłodawca nie przypłacił całego przedsięwzięcia posiwiałą głową i szczuplejszym portfelem. Krótko mówiąc: jakich błędów unikać w procesie projektowania aplikacji z perspektywy biznesu?

Aplikacje dedykowane dla firm – od czego zacząć?

Aplikacje dedykowane dla firm, jak sama nazwa wskazuje są w pełni spersonalizowane. Tak, aby odpowiadały potrzebom użytkownika i zgadzały się z wizją inwestora. Często jednak zdarza się sytuacja, w której projekt nigdy nie ujrzy światła dziennego. Idea inwestora może nie zostać wdrożona, m.in. ze względu na nieprofesjonalną pracę zespołu projektowego. Poniżej znajdziesz pozostałe błędy popełniane na etapie planowania.

 

Planowanie

 

Nierealne cele: budżet, czas, zakres

W XXI wieku – erze internetu 5G i zupek instant, wszyscy chcemy widzieć efekty natychmiast. Najlepiej oczywiście, żeby jakość rezultatu była jak najwyższa, cena wręcz przeciwnie. Czy w takim razie możliwym jest wypełnienie planu, jakim jest stworzenie świetnej aplikacji, w krótkim czasie i niskiej cenie? Bez owijania w bawełnę – nie! Aplikacje dedykowane dla firm nie stanowią wyjątku. Według teorii trójkąta czasu, ceny i zakresu projektu, stanowiących najważniejsze filary na etapie planowania, należy wybrać dwa priorytetowe. Jeśli jednak, software house obiecuje pokrycie wszystkich trzech, bardzo możliwe, że jest to obietnica bez pokrycia.

 

Niewłaściwy dobór technologii

Nie musisz znać się na najnowszych technologiach czy językach programowania, aby zlecić stworzenie aplikacji. Warto jednak zrobić research, poznać nieco rynek i ustalić prietytery. A co najważniejsze powinieneś podjąć współpracę z zaufanym software housem, na którym możesz polegać w kwestii technologii i nie tylko. Często bowiem zdarza się sytuacja, w której klient prosi o dokończenie aplikacji, której funkcjonalności napisane są na różne systemy operacyjne. Tego rodzaju aplikacja hybrydowa nie ma potencjału rozwoju, a jej przejęcie przez inną firmę nie jest opłacalne. W takiej sytuacji należy rozpocząć pracę od nowa…

 

Błędy podczas wypełniania briefu

Wypełnienie briefu – nic wielkiego. Ale czy napewno? Powinniśmy pamiętać, że do wypełnienia briefu należy podejść na spokojnie. Zastanowić się czy napewno wszystkie nasze pomysły zostały tam zawarte. Nie ma bowiem rzeczy nieistotnych, ponieważ drobnostki, które z punktu widzenia klienta są nieważne, mogą znacznie wpłynąć na cały proces tworzenia i kodowania. A niczym przyjemnym jest usłyszenie w końcowej fazie projektu, że należy zacząć pracę od nowa lub zrezygnować z ważnej dla nas funkcjonalności. Upewnijmy się więc, że firma z którą podejmujemy współpracę wie WSZYSTKO na temat projektu, a może i więcej?

 

Podsumowanie

Tworzenie aplikacji mobilnej to duża inwestycja, dlatego podejmowane przez nas decyzje powinny być racjonalne i przemyślane. Zwrócenie szczególnej uwagi na wymienione wyżej kwestie, znacznie zwiększy szanse na powodzenie aplikacji. Jeśli jednak czujesz niedosyt, chciałbyś poznać dokładne wskazówki, co robić na danym etapie oraz poznać potencjalne błędy na dalszych etapach, polecam Ci pobranie naszego darmowego e-booka. Został napisany w oparciu o wieloletnie doświadczenie naszych programistów, którzy znają temat od podszewki. W e-booku pojawiają się również porady dotyczące unikania błędów na etapach: wyboru podwykonawców, projektowania, kodowania i testowania oraz wdrożenia i utrzymania.

 

Oceń ten wpis:
5/5 - (2 votes)

Mobilne aplikacje medyczne - jakie dają możliwości?

Blog

Mobilne aplikacje medyczne - jakie dają możliwości?

5/5 - (2 votes) Z pewnością, gdyby na początku ubiegłego roku ktoś poprosił o oszacowanie wartości rynku związanego z przemysłem medycznym, wiele z tych szacunków byłaby znacznie zaniżona. Rok 2020...

Czytaj dalej