Jacek Knaflewski
28 lipca, 2020 • 5 min czytania
Na rynku zauważyć można wiele trendów dotyczących aplikacji mobilnych. Aplikacje mobilne stale się rozwijają, a trendy dają nadają im pewnien kierunek i są motorem do ich rozwoju. My jednakże, wybraliśmy te najbardziej istotne, by stworzyć TOP LISTĘ.
Stworzenie kompaktowych urządzeń nie przyszło nam łatwo. Nadszedł czas, by przenieść doświadczenie nieco “za ekran”. Już nie-tak-futurystyczna technologia rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality) i wirtualnej rzeczywistości (Virtual Reality) wychodzą na prowadzenie spośród aplikacji.
AR nie służy już tylko jako filtry na Snapchacie czy Instagramie. VR nie jest już wyłącznością rynku gamerowskiego. Obie technologie są często używane również w przemyśle wytwórczym, social mediach i w sprzedaży.
Chcesz wiedzieć więcej o tym jak AR wpływa na sprzedaż? Przeczytaj nasz artykuł tutaj.
Dzięki ARKit dostępnej na IOS oraz ARCore dostępnej na Androidzie, zaobserwujemy kolejne postępy rozwojowe tej technologii jeszcze w tym roku.
Przewiduje się, że na znakomity progres mogą liczyć aplikacje mobilne obsługujące HoloLens czy Google Glasses. Dotyczy to również innych gadżetów do noszenia: smart glasses, opaski fitness, trackery ruchu czy smartwatche.
Jest to zdecydowanie najsilniejsza pozycja na naszej top liście.
Najpierw handel wymienny, potem gotówka, karty, w końcu transakcje bezgotówkowe, a co teraz? Mobilne płatności, bramki i beacony, które ułatwiają nam życie.
Klienci przenieśli się do świata online i oczekują skutecznych i prostych metod płatności na swoich telefonach komórkowych, które zabezpieczą ich transakcje.
Rosnąca popularność płatności mobilnych i bramek (takich jak Amazon Pay, Google Wallet, PayPal, etc.) staje się niezwykle istotna. Zarówno rezerwacja hoteli, podróży, wynajem, e-commerce opierają się na transakcjach mobilnych. Z tego powodu jest niezwykle istotne, by płatności te przebiegały bezpiecznie.
Wzrost płatności mobilnych będzie miał wpływ na bezpieczeństwo, ponieważ firmy będą musiały zapewnić ochronę szyfrowania podczas wdrażania elektronicznych portfeli i opłat w swoich aplikacjach.
A więc ochrona danych stanie się kluczowym elementem na rynku aplikacji.
Mamy coraz więcej i więcej informacji, a zarazem mniej czasu. To samo tyczy się Internetu. Prędkość ładowania stron internetowych jest nadal kluczowym wątkiem dla użytkowników telefonów komórkowych.
Przyspieszone Strony Internetowe (AMP, z ang. Accelerated Mobile Pages) są innowacyjnymi technologiami, które przyspieszają czas ładowania stron mobilnych.
Czym jest Google AMP? Jest to opensourcowy projekt, który ma na celu poprawienie komfortu przeglądania mobilnych stron internetowych. Z tego powodu web developerzy na pewno zainteresują się tym rozwiązaniem w 2019. AMP nie tylko poprawia komfort używania telefonów komórkowych, ale również jest ważnym czynnikiem SEO (strony AMP są wyżej pozycjonowane w Google).
Co zaskakujące, rozwój i utrzymanie AMP jest tańsze niż tworzenie natywnej czy hybrydowej aplikacji mobilnej. Dlatego też listowane APM (Application Performance Management) zostało zintegrowane w wyszukiwanie Google w 2016 i deweloperzy ciągle to rozwijają.
Kolejnym trendem w sektorze IT jest EMM, który jest skrótem dla Zarządzania Mobilnością Przedsiębiorstwa (z ang. Enterprise mobility management). Pomaga to w zarządzaniu rozwiązaniami mobilnymi, które dotyczą zarówno ludzi i technologii. EMM pomaga deweloperom zintegrować procesy biznesowe i wzmocnić zarząd. Zajmuje się zabezpieczeniem aplikacji, ale też finansami i jej konserwacją.
Wspominając bezprzewodowe urządzenia i beacony nie możemy zapomnieć o Internecie rzeczy (z ang. Internet Of Things).
IoT rozwija się w ogromny tempie. Firmy z całego świata bardzo upodobały sobie koncepcję zbudowania sieci inteligentnych urządzeń. Wiele z nich, zwłaszcza w ostatnim czasie, może być kontrolowane za pomocą smartfonów i mobilnych aplikacji.
Koncepcja IOT jest używana na szeroką skalę w przemyśle (od opieki zdrowotnej, e-commerce, do inżynierii i transportu oraz publicznego sektora) i spodziewa się, że jej popularność szybko wzrośnie w kolejnych obszarach.
W ostatnich latach można było zaobserwować rozwój inteligentnych domów, ale IoT robi parę kroków do przodu. Smartfony – urządzenia, z którymi nie rozstajemy się w ciągu dnia, będą odgrywały ogromną rolę w rozwoju inteligentnych sieci.
Myśląc o nowym roku mówimy także o sprzedaży czy rozwoju inteligentnych miast oraz poprawie środowiska życia. Specjaliści spodziewają się też polepszenia np. miejskich infrastruktur.
Zajmują mniej miejsca, niż normalne aplikacje, są proste, natywne i zapewniają wspaniały UX. Natychmiastowe Aplikacje (przedstawione przez Google w 2016) będą zyskiwały na popularności w nadchodzącym roku.
Co nie jest zaskakujące, aplikacje te są bardzo łatwe do udostępnienia innym i nie zabiorą dużej ilości miejsca na twoim smartfonie.
Co przedstawi lepiej możliwości tej technologii, niż przykład? Vimeo, używając Android Instant Apps, zredukowało wielkość paczki instalacyjnej z 15MB do 4MB. Dzięki lepszemu doświadczeniu użytkownika firma odnotowała 130% wzrostu ilości odtwarzanych filmów.
Dla deweloperów webowych jest to prawdziwy przełom – Google w końcu zaczyna z Flutter 1.0.
Jest to nowe rozwiązanie dla rozwoju mobilnych wieloplatformowych aplikacji. Flutter umożliwia tworzenie natywnych aplikacji na IOS i Android za pomocą jednego bazowego kodu.
Zasilane przez “Drat platform” charakteryzuje się zwięzłym językiem, prostym menu oraz szybkim przeprowadzaniem wewnętrznych kompilacji. Jest dopasowany dla reaktywnego programowania, posiada znajomą składnie i strukturę zorientowaną obiektowo, a także przenośność.
W dodatku pozwala deweloperom na używanie Android Studio, Visual Studio Code i IntelliJ, by otrzymać zoptymalizowane narzędzia.
Czy będzie to punkt zwrotny w rozwoju aplikacji mobilnych w przyszłym roku? Wszystkie znaki na to wskazują.
Dobra, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe nie są niczym nowym i zaskakującym. Dlaczego więc znalazły się na naszej liście?
AI było i będzie najbardziej popularną technologią na długi czas i na pewno w roku 2019. Nawet po tak długim czasie, AI nadal posiada parę aspektów, które wymagają zgłębienia, dzięki czemu firmy, które się tym zajmują, mogą czerpać korzyści na wiele sposobów.
AI i uczenie maszynowe stało się stałą cechą w technologii aplikacji mobilnych. Reprezentatywnym przykładem AI są chatboty, gdy dla ML odpowiedni będzie samouczący się asystent Siri, Cortana i Asystent Google.
Co przyniesie nam nowy rok? Najprawdopodobniej idee tych technologii zostaną zaimplementowane w wielu nowych produktach, zwłaszcza w inteligentnym asystencie lub, może powinniśmy powiedzieć w symulacji ludzkiego przyjaciela. Chcesz dobry przykład aplikacji AI? Sprawdź Replika.ai!
Poruszyliśmy już kwestię AI. Teraz czas na chatboty. A nawet więcej – do ich coraz to większej popularności.
Chatboty to przede wszystkim nowy sposób rozwoju relacji klient – zarząd. W związku z tym, ich sposób używania aplikacji mobilnych będzie często związany z rynkiem e-commerce. Chcesz dowiedzieć się więcej o nadchodzących trendach na rynku? Zobacz ten raport, w którym dowiesz się, dlaczego więcej niż 50% klientów oczekuje więcej DIY narzędzi do obsługi kupujących, by przyspieszyć ich zakupy online. Chatboty wykazały się jako samoobsługowe systemy pomocnicze dla użytkowników, wysyłając im spersonalizowane odpowiedzi na ich pytania w czasie rzeczywistym.
Wstępnie były najczęściej używane w komunikatorach. Jednakże, zaawansowanie AI sprawiło, że integracja chatbotów z aplikacjami natywnymi stała się prostsza dla firm.
Jedna z największych przewag dzisiejszego AI chatbota w aplikacjach mobilnych polega na tym, że z każdą kolejną interakcją z użytkownikiem, aplikacja będzie coraz lepsza w dostarczaniu odpowiedzi.
Łatwo zauważyć dlaczego w dzisiejszych czasach praktycznie wszystko jest przechowywane w Chmurze. W razie utraty urządzenia, dane byłyby praktycznie niemożliwe do odzyskania. Kolejną rzeczą jest to, że coraz częściej i częściej chcemy mieć wszystko pod ręką. Zdjęcia ze smartfona na tablecie, z tableta na komputerze i tak dalej. To także duża pojemność dostępna z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu.
Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm integruje swoje systemy z Chmurą. W 2018 znacząca część ich IT budżetu była poświęcona na integrację, która aktualnie jest popularna i nie zapowiada się, żeby coś w najbliższych latach miało się zmienić.
Kolejnym trendem jest mobile cloud computing (MCC), który zapewnia bogatą listę aplikacji mobilnych i płynnego korzystania z różnych urządzeń. Jest to korzystne dla firm, które chcą obsługiwać mobilnych użytkowników, ale ich aplikacje wymagają więcej mocy obliczeniowej.
Inne znaczące trendy, o których wspomnieliśmy:
Blog
Jak zaprojektować atrakcyjny UX / UI aplikacji?3/5 - (2 votes) Sukces aplikacji w dużej mierze zależy od odczuć użytkowników. Oczywiście, każdy jest inny, a stworzenie aplikacji mobilnej, która będzie atrakcyjna dla wszystkich to duże wyzwanie. Dla...
Czytaj dalej
Dodaj komentarz