Mobilne aplikacje medyczne – jakie dają możliwości?

Lena Liedke

12 stycznia, 2021 3 min czytania

mobilne aplikacje medyczne

Rate this post

Z pewnością, gdyby na początku ubiegłego roku ktoś poprosił o oszacowanie wartości rynku związanego z przemysłem medycznym, wiele z tych szacunków byłaby znacznie zaniżona. Rok 2020 już za nami, lecz jego następstwa stały się częścią życia codziennego. Jednak rok, w którym duża część społeczeństwa przeniosła swoją pracę, naukę i zdrowie do strefy online, zmieniła perspektywę wielu z nas. Połączenie życia w sieci, z dużą dbałością o zdrowie, które w ostatnim czasie stało się szczególnie ważne przyniesie wiele ciekawych rozwiązań np. mobilne aplikacje medyczne. Poniższy artykuł poświęcony jest technologii codziennego użytku w branży medycznej, ich wykorzystaniu oraz przykładom takich aplikacji.

Technologia w branży medycznej dla każdego

Patrząc na sposób, w jaki technologia wpływa na nasze życie długo czekaliśmy, aby zobaczyć wpływ aplikacji medycznych na pacjentów i społeczeństwo w ogóle. Jednak czekanie już się skończyło, ponieważ widzimy, że obecnie technologia, w tym aplikacje medyczne, zaczęły przynosić diametralne zmiany w sposobie, w jakim pacjenci odnoszą się do lekarzy i do swojego zdrowia. Z badań przeprowadzonych przez BIS Research wynika, że światowy rynek medycznych aplikacji mobilnych do 2025 roku ma osiągnąć wartość na poziomie ponad 11 mld dol. Oznacza to, że jego wartość wzrośnie prawie dziesięciokrotnie.

Mobilne aplikacje medyczne – jak z nich korzystać?

Mobilne aplikacje medyczne można podzielić na dwie główne kategorie: aplikacje mobilne dla lekarzy oraz aplikacje mobilne dla pacjenta. W zasadzie można wyodrębnić kolejną, węższą grupę aplikacji związanych z przemysłem medycznym – aplikacje dla przedstawicieli handlowych w farmacji, dzięki którym prezentacja i zarządzanie procesem sprzedaży stają się łatwiejsze. Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z aplikacji medycznej jako pacjent, powinieneś pamiętać o paru prostych zasadach. Najważniejszą zasadą jest cyberbezpieczeństwo. Korzystanie z mobilnych aplikacji medycznych wymaga podania wielu danych osobowych oraz szczegółów dotyczących stanu zdrowia. Pamiętaj, aby korzystać z godnych zaufania aplikacji, pobranych z pewnych źródeł. Co więcej mobilne aplikacje medyczne nie zastąpią wizyty u lekarza, mogą ją jedynie wspomóc. Oto jak w modelowy sposób należy korzystać z aplikacji medycznej:

Modelowe zastosowanie aplikacji medycznej

Przykłady realizacji z rodzimego rynku

Mobilne aplikacje medyczne dzielą się na wiele podkategorii. Są to pomoce śledzące nie tylko stan stricte naszego zdrowia, ale także aplikacje wspomagające pracę branży medycznej. Są to m.in.:

  • sprawdzanie symptomów choroby,
  • wyszukiwanie profesjonalistów w dziedzinie ochrony zdrowia,
  • zarządzanie dokumentacją kliniczną i finansową,
  • zarządzania stanem zdrowia i edukacją zdrowotną pacjentów,
  • samokontrola pacjentów lub ich zdalne monitorowanie przez lekarzy,
  • programy rehabilitacyjne.

Na polskim rynku powstało wiele aplikacji medycznych, podbijających rynki światowe. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poście o startupach, zmieniających sektor medtech. Jednak spoglądając na rynek mobilnych z perspektywy biznesowej, chcielibyśmy podzielić się szczegółami realizacji medycznych ITgenerator.

 

MEDICAL LOGISTIC

Aplikacja Medical Logistics

Zaawansowany system zarządzający kurierami medycznymi w Londynie, składający się z aplikacji dla kuriera, klienta i rozbudowanego panelu kontrolera.

Funkcjonalności

Logowanie i rejestracja przy użyciu kart NFC, możliwość zamówienia przesyłki na wybrany adres, określenia preferowanego pojazdu oraz czasu realizacji. Lokalizacja i śledzenie GPS oraz działanie w trybie offline. Możliwość zarządzania i monitorowania klientów, kurierów i przesyłek. Tworzenie raportów. Zobacz więcej szczegółów. 

Podsumowanie

Rynek medycznych aplikacji mobilnych w najbliższym czasie będzie się rozwijał, dając tym samym wielu z nas szansę na większą świadomość dotyczącą zdrowia. Przyniesie on także wiele nowych rozwiązań technologicznych, ułatwiając pracę lekarzy oraz przynosząc niemałe zyski w skali zarówno lokalnej, jak i globalnej.

Oceń ten wpis:
Rate this post

Nowoczesne aplikacje mobilne - jakie przynoszą korzyści dla przemysłu?

Blog

Nowoczesne aplikacje mobilne - jakie przynoszą korzyści dla przemysłu?

Rate this post Awarie maszyn, wypadki przy pracy, brak szybkiego dostępu do dokumentacji technicznej czy po prostu słaba komunikacja wewnętrzna – te problemy generują często wysokie i niespodziewane koszty. Nie...

Czytaj dalej