Lena Liedke
6 maja, 2021 • 3 min czytania
Jak wynika z raportów z badań przeprowadzonych przez Konfederację Lewiatan, w czasie trwającej już od ponad roku pandemii COVID-19 aż 88 % firm w Polsce zmieniło swój tryb pracy na zdalny, bądź częściowo korzystają z pracy zdalnej. Dla wielu pracodawców skutkowało to obniżeniem kosztów wynajmu przestrzeni biurowych. Pracownikom zaś taka zmiana umożliwiła bezpieczną pracę z domowego zacisza oraz dała poczucie większej niezależności i decyzyjności. Są jednak grupy zawodowe, dla których ze względu na charakter wykonywanej pracy, wykonywanie obowiązków online nie jest możliwe. W jaki sposób zatem zadbać o pracowników zapewniając bezpieczny transport do miejsca pracy? Jak zadbać o budżet firmy w tym trudnym czasie? Czy możliwe rozszerzone jest monitorowanie przewozów pracowniczych w pandemii?
Jednym z istotniejszych czynników wpływających na odpowiedni rozwój firmy jest systematyczne monitorowanie ponoszonych przez przedsiębiorstwo kosztów. Dla monitorowania kosztów firmy znaczenia nie ma branża czy profil jej działalności. Monitoring kosztów jest niezbędny dla oceny rentowności podejmowanych działań oraz dla oceny ogólnej sytuacji firmy. Ale dlaczego nadzorowania ponoszonych wydatków i zużycia zasobów jest tak istotne? Po pierwsze takie podejście daje holistyczne spojrzenie na sytuację finansową przedsiębiorstwa. Po drugie daje możliwość precyzyjnego określenia opłacalności działań w firmy. Działań nie tylko związanych stricte z jej profilem, ale także akcji podejmowanych dodatkowo np. logistyka, wyżywienie czy transport pracowników. Dodatkowo, rozeznanie w kosztowności poszczególnych działań umożliwia precyzyjne planowanie budżetu na przyszłe miesiące, zapobiega dziurom budżetowym i nadużyciom.
Sytuacją optymalną jest taka w której za monitoringiem kosztów idzie ich optymalizacja. Zmniejszenie obciążeń finansowych pozwala na inwestycję zaoszczędzonych środków w rozwój firmy oraz jej pracowników. Z pomocą pracodawcom przychodzą rozmaite narzędzia optymalizujące procesy w firmie. Zakupienie jednego z nich należy traktować jako inwestycję w przyszłość. Firma ITgenerator ma w swojej ofercie aplikację optymalizującą nie tylko koszta przejazdów praconiczych, ale także ich trasy oraz wielkość pojazdów.
Specustawa o koronawirusie oraz Kodeks pracy nie regulują tego, w jaki sposób pracownik ma dotrzeć do pracy. Jest to kwestia indywidualna każdej osoby. W obliczu rozprzestrzeniania się COVID-19 pracodawca może jednak zapewnić pracownikom dojazd do miejsca pracy. W większości firm, zwłaszcza tych położonych za miastem organizowany jest transport pracowników na miejsce pracy. O ile dla pracowników jest to duże udogodnienie, dla pracodawcy może wyzwanie finansowe. Nieodpowiednio zarządzane przewozy pracownicze są dodatkowo nierentowne np. w przypadku dobrania pojazdów ze zbyt dużą ilością miejsc, wypełnionych przez pracowników. W takiej sytuacji istnieje ryzyko “pustych” przejazdów, za które pracodawca i tak musi zapłacić. A jeżeli pracodawca chciałby zapewnić pracownikom pojazd wygodny oraz wystarczający dla zachowania bezpiecznych odległości między pasażerami? Odpowiedzią jest zaawansowany monitorowanie przewozów pracowniczych wspartych technologią, z dostępem mobilnym zarówno dla każdego z pracowników, jak i dla kierowców.
System składa się z aplikacji mobilnej dla kierowców i czytnika kart RFID (NFC) zamontowanych w autobusach oraz aplikacji webowej w postaci rozbudowanego panela administarcyjnego. Dzięki danym zbieranych w aplikacji (liczba pasażerów, czas podróży, trasa) można zoptymalizować długość tras, wielkość autobusów, co w skali rocznej przekłada się na znaczne obniżenie kosztów oraz poprawę jakości przejazdów.
Dodatkowo aplikacja przewozowa dla firm pozwala na bieżąco monitorować natężenie ruchu autobusów oraz dostarcza informacje o przewidywanym czasie dotarcia pracowników do pracy oraz ewentualnych opóźnieniach wynikających ze zdarzeń drogowych. System został stworzony z myślą o dużych przedsiębiorstwach, które w ramach benefitów zapewniają transport dla pracowników. Aplikacja umożliwia optymalizację przejazdów, co w skali roku przyczynia się do sporych oszczędności. Analiza zebranych danych umożliwia również prognozowanie i skalowanie budżetu na kolejne lata.
Blog
Aplikacja BHP - nowoczesne BHP w zakładzie pracy5/5 - (1 vote) Wypadki przy pracy zdarzały się odkąd tylko pracę rozpoczęto. Mimo to, ustrukturyzowane przeciwdziałanie wypadkom w Polsce miało miejsce dopiero na początku lat 50-tych wraz powstaniem pierwszej...
Czytaj dalej