Rozszerzona rzeczywistość – 10 rewolucyjnych aplikacji, które musisz poznać

Lena Liedke

10 listopada, 2020 5 min czytania

3/5 - (2 votes)

Wszyscy w przemyśle technologicznym słyszeli prawdopodobnie o Rozszerzonej Rzeczywistości i o tym jak z odległej, futurystycznej koncepcji, płynnie przedarła przez niewidzialną granicę, stając się przez osiągalną technologią, używaną na codzień. Badania przeprowadzone przez  The Boston Consulting Group pokazują, że w samych Stanach Zjednoczonych rozszeorzona rzeczywistość angażuje ponad 80 milionów ludzi miesięcznie. Rozszerzona rzeczywistość od kilku lat zaskakuje niekonwencjonalnymi pomysłami na wzbogacenie prawdziwego świata. AR nadal szybko się rozwija. Coraz większe firmy i startupy opracowują własne, zaawansowane technologie. Bez względu na to, czy jesteś użytkownikiem Androida czy iOS’a, wybór aplikacji AR jest szeroki. Właśnie z tego powodu wybraliśmy 10 obiecujących apek, którymi chcemy się z Tobą podzielić.

 

DecorMatters

https://decormatters.com/

DecorMatters AR App to idealna aplikacja dla  wnętrzarskich zajawkowiczów i dekoratorów wnętrz. Pozwala ona również na przeglądanie źródeł inspiracji w poszukiwaniu pomysłów, zapisywanie ich lub udostępnianie znajomym. Co więcej możesz wirtualnie skalować meble 3D do dowolnej przestrzeni, mierzyć wymiary pokoju za pomocą linijki AR i wchodzić w interakcje z innymi użytkownikami w czasie rzeczywistym. Aby rozpocząć swój nowy projekt musisz po prostu udostępnić aplikacji zdjęcie z galerii, lub zrobić nowe zdjęcie projektowanego pomieszczenia. Następnym krokiem jest już przelewanie swojej kreatywności na ekran urządzenia mobilnego. Możesz również zaczerpnąć profesjonalnej opinii na temat projektu, ponieważ aplikacja gromadzi sporą społeczność wokół siebie. Istnieje również możliwość wysyłania bezpośredniej wiadomości prywatnej do projektantów wnętrz, którzy są tam aby udzielać feedbacku. Kiedy zakończysz projektowanie, możesz w łatwy sposób kupić poszczególne elementy wyposażenia. Obok każdego produktu widnieje przycisk “shop”, który przekierowuje Cię do sklepu internetowego lub mapy sklepów, które sprzedają dany element w najbliższej okolicy.  

BooksARalive

Uważasz, że czytanie książek jest passé? BooksARlive udowodni, że się mylisz! Co więcej zachęci do czytania nawet najbardziej oporne dzieci. Celem tej firmy jest zmiana postrzegania książek, czytania i technologii. Wiele dzieci uważa czytanie za nudne, odkąd zyskały dostęp do absorbujących gier interaktywnych. Ta firma stymuluje ich zaangażowanie, za pomocą książek korzystających z dorobku rozszerzonej rzeczywistości. Każda ze stron zamienia się w interaktywną scenę, w której realny świat styka się ze światem fantasy. Książka dostępna jest w języku angielskim i hiszpańskim. W aplikacji dostępnych jest także 14 zagadek i tajemnicza gra wideo, która wyświetla się po zeskanowaniu okładki książki.

SketchAR

https://sketchar.tech/

Zawsze chciałeś nauczyć się rysować? Z pewnością polubisz pierwszego asystenta-rysownika, używającego rozszerzonej rzeczywistości, uczenia maszynowego i  sieci neuronowych. Ta aplikacja umieszcza wirtualne obrazy na kartce, ścianie, płótnie – gdziekolwiek masz ochotę rysować. Następnie pozwala na wyznaczanie linii z Twojego smartfona. Aplikacja używa technologii, stworzonej w oparciu o wizję komputerową, a dzięki „Progressive Markers” i „Predictable Markers” jest w stanie przeanalizować każdą linię narysowaną przez użytkownika i przekształcić ją w znaczniki. Sztuczna inteligencja odgrywa rolę asystenta użytkownika, który pomaga zrozumieć jak narysować konkretny obiekt. SketchAR może być również używana z okularami AR umożliwiającymi interakcję z hologramami o wysokiej rozdzielczości w świecie rzeczywistym.

Amikasa

http://www.amikasa.com/

Amikasa to kolejna narzędzie, ułatwiające projektowanie wnętrz. Znalazłeś gdzieś idealny mebel, ale nie jesteś pewien czy będzie pasować do Twojej przestrzeni? A może myślisz o przemalowaniu ścian i chcesz wiedzieć czy wybrany kolor będzie odpowiedni? Ta aplikacja, w formie projektowego narzędzia 3D pozwala wirtualnie zbudować przestrzeń na nowo lub poddać ją liftingowi, dzięki wirtualnej wymianie mebli, podłogi, koloru ścian. Wszystkie elementy dostępne w aplikacji, są możliwe do kupienia i pochodzą od prawdziwych marek. Po pierwsze wybierz kształt pokoju i ustaw jego wymiary. Następnie wybierz kolor ścian, podłogę i użyj opcji drag and drop, aby umieścić w projekcie meble. Amikasa ma także działa również w trybie walkthrough, co pomaga zdecydować czy projekt jest dla Ciebie dobry. Jeśli nie będziesz pewien, możesz podzielić się pomysłem na swoich mediach społecznościowych lub wysłać go bezpośrednio do Twoich przyjaciół.

YouCam Makeup

https://www.perfectcorp.com/app/ymk

Ta aplikacja to rewolucja w całej historii makijażu. Pamiętasz sytuację, w której w drogerii próbowałaś nieskończonej ilości odcieni szminek, cieni do oczu lub podkładu? YouCam Makeup to inteligentne narzędzie makijażowe pozwalające na wirtualną metamorfozę, dzięki technologii mappingu twarzy. Myślisz, o zupełnej metamorfozie? Wypróbuj setki look’ów makijażowych w czasie rzeczywistym. Możesz zezwolić aplikacji na dostęp do aparatu w Twoim telefonie i nakładać makijaż w czasie rzeczywistym lub załadować swoje zdjęcie, na które aplikacja nałoży makeup. Co więcej, YouCam Makeup oferuje wskazówki ekspertów przez video chat. Możesz również kupić kosmetyki, które Ci się spodobają bezpośrednio z aplikacji. Aplikacja pozwala również na wypróbowanie ekspresyjnych, gotowych stylizacji makijażowych. Zmiana koloru włosów również jest możliwa. Dostępne są także stylowe akcesoria np. okulary, naszyjniki, kolczyki i wiele innych. 

IKEA Place

https://www.ikea.com/gb/en/customer-service/ikea-apps/

Każdy IKEA freak (taki jak ja) pokocha aplikację IKEA Place. Dzięki niej, możesz w łatwy sposób wirtualnie umieścić trójwymiarowe modele mebli IKEA w Twoim domu i sprawdzić czy pasują.  Od żółtego fotela, przez drewniany stół, komfortową sofę, aż po kolorowy dywanik – wszystkie produkty IKEA są dostępne w tej aplikacji. Wystarczy zeskanować pomieszczenie, przejrzeć meble, wybrać te, które wpadną Ci w oko, wybrać odpowiednie miejsce i gotowe! Następnie możesz podzielić się projektem z przyjaciółmi. Celem jest ułatwienie ludziom na całym świecie wyobrażenia sobie lepszego miejsca oraz do zmiany sposobu, w jaki ludzie kupują meble.

Air Measure

http://armeasure.com/

Air Measure to aplikacja do mierzenia… wszystkiego. W każdym miejscu i czasie. Wyposażona jest w 18 różnych narzędzi, które radzą sobie z najróżniejszymi pomiarami. Jakie to narzędzia? Linijka to zupełna podstawa, ale jest też wiele innych. Od tworzenia planów pięter, zawieszania wirtualnych ramek do zdjęć, przez szacowanie wzrostu z wykrywaniem twarzy, TV Sizer – aby kupić idealny telewizor, który pasuje do Twojej przestrzeni, po trajektorię 3D i umieszczanie wirtualnych mebli w 2D. A co najlepsze – jest za darmo!

Wikitude

https://www.wikitude.com/

Wikitude AR Software Development Kit pozwala na tworzenie aplikacji AR na smartfony, tablety i okulary AR. Z ponad 125,000 zarejestrowanymi użytkownikami i 25,000 stworzonymi aplikacjami, sama broni swojej pozycji lidera technologii, który przekształca biznes i napędza innowacje w branży technologicznej. To rozwiązanie rozpoznaje, śledzi, ulepsza obiekty, sceny, obrazy, geolokalizacje itp. W związku z tworzenie aplikacji AR między platformami, możesz pracować również z systemami: Native lub JavaScript API, Unity, Cordova lub Xamarin. Wraz z SDK Wikitude oferuje Cloud Recognition – docelową pamięć masową w chmurze do rozpoznawania obrazów. Jest to rozwiązanie umożliwiające realizację projektów na dużą skalę do 100 000 obrazów docelowych. Inną rzeczą jest Wikitude Studio – bezkodowy edytor rzeczywistości rozszerzonej. Nie ma tu żadnego programowania, a mimo to możesz tworzyć, testować i publikować treści AR, zarządzać nimi. Interfejs posiada opcję drag and drop, która umożliwia wszystkim użytkownikom łatwe tworzenie projektów AR.

Parker: Your Augmented Reality Bear App

https://www.seedling.com/pages/parker-your-augmented-reality-bear-app

Masz w domu małego brzdąca? Z pewnością spodoba Ci się ta aplikacja wykorzystująca rozszerzoną rzeczywistość (a może bardziej jemu). Aplikacja ma formę klasycznego pluszowego misia imieniem Parker. Jedyne czego potrzebujesz, aby poznać się z Parkerem to smartfon lub inne urządzenie mobilne. Twoje dziecko nauczy się nim opiekować, rozwiązywać problemy i być empatyczne. Za każdy razem, kiedy uruchamiasz aplikację, Parker będzie miał inny problem do rozwiązania –gorączkę, problemy z brzuszkiem i wiele innych. Możesz użyć aplikacji żeby zbadać serce lub płuca Parkera używając narzędzi medycznych. Dziecko może również narysować coś na gipsie misia, kiedy ten złamie sobie łapkę. Obserwuj jak Parker’s Happiness Factor™ przekształca otaczający go świat za pomocą funkcji rzeczywistości rozszerzonej widzianej przez magiczną kamerę. Miś jest zgodny z systemem iOS 10 lub nowszym oraz Androidem Lollipop 5.0 i nowszym, a także Kindle Fire 2015+.

Cube-tastic

https://www.pai.technology/cubetastic-1

Oto kolejna aplikacja dla dzieci… choć może również dla dorosłych. Pamiętacie starą, dobrą kostkę Rubika? Ta firma przeniosłą ją na zupełnie inny level. Cube-tastic dostępna jest na iOS i Androida. Po zeskanowaniu kostki, aplikacja używając rozszerzonej rzeczywistości pomaga Ci ułożyć kolejne ścianki krok po kroku. Kostka sama w sobie jest całkowicie bezpieczna – ma zaokrąglone kąty i jest wolna od BPA. Cube-tastic rozwija koordynację ręka-oko, umiejętności logiczne, pamięć, koncentrację i skupienie. To dobre ćwiczenie zarówno dla rąk, jak i dla mózgu. Warto wspomnieć też, że sposobów na ułożenie kostki jest nieskończenie wiele – więc zdecydowanie nie znudzisz się za szybko. 

Podsumowanie

W związku z prężnym rozwojem branży rozszerzonej rzeczywistości, każdy kolejny rok przynosi kolejne innowacyjne, zaskakujące i wyjątkowe rozwiązania. Ostatnie kilka lat pokazało, że rozszerzona rzeczywistość jest niczym więcej niż dowodem na to, co człowiek może osiągnąć jeszcze w zakresie technologii. Od rozrywki, przez pomoce dnia codziennego, aby sprawiać nasze życie prostszym i bardziej komfortowym – aplikacje niosą za sobą wiele korzyści. Wróżymy branży AR świetlaną przyszłość i nie możemy doczekać się kolejnych rozwiązań zmieniających świat. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozszeroznej rzeczywistości i sprawdzić, czy takie rozwiązanie będzie dobre dla Twojej firmy pobierz naszego ebooka.

Oceń ten wpis:
3/5 - (2 votes)

Tworzenie aplikacji – fizyka kwantowa czy bułka z masłem?

Blog

Tworzenie aplikacji – fizyka kwantowa czy bułka z masłem?

3/5 - (2 votes) Jeszcze kilka lat temu dobry pomysł na rozwijającym się rynku mógł postawić Cię w pozycji zwycięzcy. Jednak dziś, każdy startup wie, że to wdrożenie jest najważniejsze,...

Czytaj dalej