Aplikacje dla firm, Technologie
Lena Liedke
11 marca, 2021 • 4 min czytania
W dzisiejszych czasach wszechogarniających nas informacji, jesteśmy zalewani najświeższymi newsami, ofertami czy aktualizacji statusów znajomych w mediach społecznościowych. Każdy z nas, stawiając kolejne kroki w przestrzeni internetowej generuje niezliczone ilości danych. Powszechną praktyką, jest analiza danych przez działy sprzedaży i marketingu, aby w dokładniej zrozumieć potrzeby klientów i móc sprawnie na nie odpowiedzieć, przedstawiając mu ofertę zakupu danego produktu.
Analiza danych zaczyna być doceniana w przemyśle, gdzie świetnie odnajduje swoje zastosowanie. Dzięki analizie danych w przedsiębiorstwach przemysłowych możliwa jest m.in. optymalizacja łańcuchów logistycznych, wykrywanie anomalii w pracy maszyn czy zwiększenie efektywność produkcji. Gdzie jest źródło owych danych? W jaki sposób je analizować? Czy jest to czasochłonne? Na powyższe pytania odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Rozszerzona analityka danych w roku 2021 bez wątpienia zaczyna wchodzić do głównego nurtu. Jednak często kwestią problematyczną dla przedsiębiorców są ich ogromne ilości. Nieuporządkowane dane, z których trudno wyciągnąć wnioski w takim położeniu wydają się być bezużyteczne. Ręczne poradzenie sobie z takimi wolumenami danych to czaso i pracochłonna praca. Ale czy musi tak być? Rozszerzona analityka rozwiązuje ten problem, wykorzystując techniki sztucznej inteligencji do automatyzacji przygotowywania. Dodatkowo udostępniania i analizy danych, zasadniczo przekształcając większe, pozornie bezużyteczne dane w mniejsze, użyteczne zestawy.
W tym roku wiele organizacji przenosi swoje “składy” swoich danych do przestrzeni online lub przechodzi na model hybrydowy. Wcześniej dane magazynowano z dokumentach Excel lub nawet w niezliczonej ilości klasycznych, papierowych segregatorów.
Jak wspominaliśmy we wstępie, każdego dnia użytkownicy internetu generują niewyobrażalne ilości danych. Jak podaje infografika z Data Never Sleeps 8.0 z każdą minutą na portalach cieszących się największą popularnością generuje się następujące ilości danych:
Ci giganci rynku nie przechodzą obojętnie obok swoich zbiorów danych – przeciwnie. Wykorzystują je w celu optymalizacji procesów, funkcjonalności, reklamy i sprzedaży. Eksperci szacują jednak, że w skali globalnej badacze danych są w stanie wykorzystać zaledwie 20% wolumenu Big Data. Biorą przykład z liderów rynku w swych dziedzinach, warto rozważyć systematyczne zbieranie i analizowanie danych w skali mikro – we własnym biznesie.
Analiza danych w przedsiębiorstwach produkcyjnych jest szczególnie ważna. Jest tak dlatego, że dzięki systematycznemu monitorowaniu danych dot. stanu maszyn, pracownicy mogą odpowiednio wcześnie zauważyć anomalia w pracy maszyny i podjąć działania prewencyjne. Odpowiednie zarządzanie danymi w parku przemysłowym może zapobiegać przestojom na produkcji, spowodowanym niespodziewanymi awariami maszyn. To z pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale także pieniądze. Więcej na temat oszczędności wynikających braku przestojów w parku maszynowym znajdziecie tutaj.
Prewencyjne utrzymanie ruchu z aplikacją AWARIE znalazło zastosowanie w firmie Amica, gdzie system CMMS używany jest m.in. do obliczania wskaźników niezbędnych do analizy działań w firmie.
Dostęp do automatycznie generowanych raportów przez co czas dostępny jest z poziomu panelu dla administratora. Administrator może dodatkowo generować raporty na podstawie filtrów, takich jak nazwa maszyny czy użytkownika.
Analityka danych przyczynia się również do optymalizacji procesów. Z aplikacją PRZEWOZY, służącej zarządzaniu przewozami pracowniczymi, ustalenie rozkładu jazdy w sposób w pełni optymalny bez dostępu do odpowiednich danych nie jest możliwy. Jednak nawet mając do nich dostęp, należy dokonać dokładnej, czasochłonnej analizy, w celu wytyczenia tras pojazdów.
Aplikacja z mobilnym dostępem dla kierowców pozwala na monitorowanie przewozów, optymalizację długości tras, wielkość autobusów, co w skali rocznej przekłada się na znaczne obniżenie kosztów oraz poprawę jakości przejazdów.
System nie tylko analizuje dane wewnętrzne wygenerowane firmie, pozwala także na monitorować natężenie ruchu w czasie rzeczywistym oraz dostarcza informacje o przewidywanym czasie dotarcia pracowników do pracy. W razie nieprzewidywalnych zdarzeń drogowych pracodawca zostaje powiadomiony o opóźnieniach. Dzięki aplikacji PRZEWOZY oszczędności odnotowywać zaczęła firma Amazon, ale na tym się nie zatrzymują! Dane wygenerowane w aplikacji pomagają wdrażać dalsze usprawnienia.
Każda firma to ludzie. Żeby mogła sprawnie funkcjonować niczym wielki organizm konieczna jest świetna komunikacja pomiędzy jej “organami” i duża responsywność. Każda wygenerowana informacja to niezwykle istotna dana, która często może przyczynić się do znacznych usprawnień. Biorąc to pod uwagę w ITgenerator stworzyliśmy aplikację dla działu HR, ułatwiającą komunikację wewnętrzną w firmie. System komunikacji wewnętrznej w firmie pełni funkcję komunikatora, ale także tablicy ogłoszeń, zbioru najważniejszych dokumentów firmowych i wiele innych.
Wszystkie te funkcje dostępne dla pracowników firmy w mobilnym systemie, dostępne są również dla administratora z poziomu webowego panelu. Dzięki temu może nimi zarządzać i generować analizy oraz raporty. W webowym panelu Administrator dodatkowo ma możliwość dodawania treści np. nowości, ankiety, wydarzenia bądź ogłoszenia o pracę.
Możliwość bycia na bieżąco ze sprawami pracowniczymi, daje kadrze zarządzającej możliwość szybkich reakcji na sytuacje probelmowe. Sprawia to, że cały zespół czuje się zaangażowany w życie firmy. Przekonali się o tym przedstawiciele firmy Dovista.
Rozwiązania mobilne i webowe, wspomagające pracę przedsiębiorstw z roku na rok będą stawać się coraz bardziej powszechne. Wprowadzenie zautomatyzowanej, rozszerzonej analityki danych podnosi konkurencyjność firmy na rynku oraz realnie przykłada się do wzrostu bezpieczeństwa, zaangażowania pracowników oraz oszczędności.
Blog
Zarządzanie HR - na jakie funkcje oprogramowania zwracać uwagę?Rate this post Odpowiednie zarządzanie HR – w każdym większym przedsiębiorstwie to w dzisiejszych czasach standard. Jak sama nazwa – rozwinięcie skrótowca – wskazuje HR (Human Resources oznaczające zasoby ludzkie)...
Czytaj dalej